הנהלת התזמורת

מאסטרו יוסטוס פרנץ - מנהל מוסיקלי

מאסטרו יוסטוס פרנץ

פרופ' יוסטוס פרנץ, יליד פולין 1944, גדל בגרמניה, פסנתרן מחונן ומנצח בעל שם עולמי, מעבר להיותו בעל קריירה מוסיקלית מפוארת בת מעל 30 שנה, פרנץ ידוע כמגלה ומטפח כישרונות צעירים בתחום המוסיקה הקלאסית.

פרנץ החל לנגן בפסנתר בגיל 4 ובהמשך למד אצל פרופ' הנסן ווילהלם קמפף.

פריצת הדרך הגיעה בשנת 1967 כאשר זכה בתחרות מוזיקלית מתוקשרת ובינלאומית, בחסות תחנת טלוויזיה גרמנית. בגיל 23 זכה במגלת קרן האקדמיה הגרמנית הלאומית והיה בין האמנים הצעירים ביותר שזכו במלגה מכובדת זו.

הוא ניגן לראשונה עם התזמורת הפילהרמונית של ברלין בניצוחו של הרברט פון קאראיין בשנת 1970 ונמנה על קבוצת הפסנתרנים הנבחרים בתזמורת.

בשנת 1975 התארח בארצות הברית בתזמורת הפילהרמונית של ניו-יורק, בניצוחו של לאונרד ברנשטיין, שלימים הפך למנטור המקצועי של פרנץ ולידידו הקרוב.

כמוכן, מופיע פרנץ בקביעות עם התזמורות הגדולות בעולם, כגון:

התזמורת הסימפונית של מוסקבה, התזמורת הפילהרמונית בדרבן, תזמורת פילהרמונית אורל, התזמורת הפילהרמונית של סין, התזמורת של תיאטרון מרינסקי בסנט-פטרסבורג ועוד.

פרנץ ייסד בשנת 1986 פסטיבל מוסיקה קלאסית מהידועים בעולם: פסטיבל שלזוויג- הולשטיין, בצפון גרמניה, ושימש כמנכ"ל הפסטיבל במהלך תשע שנים רצופות.

בשנת 1989 קיבל פרנץ את עיטור צלב הכבוד של הרפובליקה הפדרלית של גרמניה, והוא משמש עד היום כנציג גרמניה: שגריר של רצון טוב לענייני פליטים, באו"ם. (ראוי בהקשר זה לציין כי משפחתו של פרנץ ידועה כמובילת המאבק נגד השלטון הנאצי על אדמת פולין).

בשנת 1995 הקים את תזמורת "פילהרמוניה של האומות" - (Philharmonia of Nations) ובכך הגשים את החזון המשותף שלו ושל לאונרד ברנשטיין: להקמת תזמורת מקצועית, בינלאומית, המורכבת ממוסיקאים מוכשרים וצעירים מכל אומות העולם.

פרנץ מכהן בה עד היום כמנצח ראשי ומנהל מוסיקלי, ובתוך כך, משקיע רבות באיתור וטיפוח כישרונות צעירים.

למעשה, אמנים רבים בעלי שם וקריירה משגשגת בינלאומית, התגלו לראשונה על הבמה לצדו ובעידודו: הכנרים מקסים ונגרוב ויוסף לנדוויי, הפסנתרן יגבני קיסין ועוד רבים וטובים.

פרנץ ידוע בביצועיו למוסיקה מהתקופה הקלאסית והרומנטית, בעיקר ליצירותיו של מוצרט. הוא ניגן יצירות דואט רבות וקונצרטים ב"ארבע ידיים", עם עמיתו המנצח והפסנתרן כריסטוף אשנבאך.

החל מספטמבר 2013, יכהן פרנץ כמנהל המוסיקלי של תזמורת הסינפונייטה הישראלית באר-שבע, עמה שיתף פעולה בעבר, כמנצח וכסולן אורח.

היכרותו עם הקהל הישראלי נעשתה במסגרות מוסיקליות נוספות כמו: פסטיבל הים האדום באילת 2011, האופרה הישראלית באמפיתיאטרון בית-שאן ("נישואי פיגרו") ועוד.

קשריו החמים עם מוסיקאים, אמנים ומנהלי מוסדות תרבות בישראל הינם חלק מעולמו המקצועי והאישי מזה שנים רבות.

דבר המנהל המוסיקלי:

קהל יקר,
מוסיקה בהלחנתם של מלחינים גדולים ממוצא יהודי הינה מתנה. יחד עם זאת,  אנו מתוודעים אליה בהקשר זה, לעיתים נדירות.
בשנים האחרונות ניצחתי על מחזור מנדלסון עם הסינפונייטה הישראלית באר-שבע והשנה נחווה את פסטיבל האביב  עם מלחינים יהודים גדולים, ומוסיקה בהשראה יהודית גדולה אף יותר.
אציין רק מספר דוגמאות המרכיבות את הזר המרהיב שליקטנו עבורכם:
האורטוריה "אליהו" של מנדלסון, הסימפוניה הרביעית של מאהלר, המוסיקה של ידידי הדגול, לאונרד ברנשטיין, כמו גם הופעתם המשותפת והמסקרנת של  ידידיי המוסיקאים הנפלאים  גיורא פיידמן ומאסטרו דורון סלומון - הרי שמדובר לא רק בזר מוסיקלי מרהיב ומגוון, אלא מעבר לכך- בעונה משמעותית ביותר.
העונה כולה נבנתה בשאיפה  שהיא תסב לכל המאזינים אושר והנאה צרופה. החל מקונצרט הפתיחה, עם "כרמינה בוראנה" של קארל אורף, אחת מהיצירות הדגולות והפופולאריות ביותר של המוסיקה המודרנית וכלה בקונצרט נעילת העונה. משמח אותי במיוחד, שבסיומה של העונה אזכה לחוות ולנצח על יצירותיהם של יחזקאל בראון ויוהנס ברהמס.  שתי היצירות יבוצעו על ידי הסינפונייטה בפעם הראשונה בתולדותיה.

אני נרגש וגאה להציג בפניכם, קהל נכבד, את תכנית הקונצרטים לעונה ה-44  עם המוסיקאים הנפלאים של הסינפונייטה הישראלית באר-שבע הגורמים לי שוב ושוב להתפעם מאיכות ביצועיהם ומסירותם העצומה לעולם המוסיקה.
התענגו-נא יחד איתי מקונצרטים מצוינים, בעלי דגשים יהודיים מיוחדים במינם.

שלכם,
פרופ' יוסטוס פרנץ
מנהל מוסיקלי

 

«מרץ 2019»
אבגדהוש
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 1920 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
הודעות שוטפות

כתובתנו:
המשכן לאמנויות הבמה,
שד´ רגר 41 באר-שבע.
טלפון: 08-6266422
פקס: 08-6266421